• as of
  • Democrats:
  • Republicans:
  • Others:
  • Total:

Upcoming Elections

Countywide 
Election
Election Date
Book Closing
Deadline

 Presidential Preference
Primary

03/17/2020

 02/18/2020

Primary

08/25/2020

07/27/2020

General

11/03/2020

10/05/2020

Early
Voting
Early Voting
Dates
Early Voting
Hours

 Presidential Preference
Primary

03/05/2020 thru 03/14/2020

8:30 A.M. - 5:30 P.M. 

Primary

8/11/2020 thru 8/22/2020

8:30 A.M. - 5:30 P.M.

General

10/19/2020 thru 10/31/2020 

8:30 A.M. - 5:30 P.M. 

Federal, State, and County Elections
Florida is a closed primary state, which means the selection of a party's candidate in a Primary Election is limited to registered members of that party. If you wish to vote in a partisan Primary Election, you must be a registered voter in the party for which the primary is being held. All registered voters, regardless of party affiliation, can vote on issues and nonpartisan candidates in a primary election. 

2020 Offices Up For Election:

Federal:

President and Vice President
US House of Representatives - District 3


State:

State House of Representatives - District 19
Florida Supreme Court Justice Carlos Muñiz (Merit Retention)
Florida Supreme Court Justice Robert J. Luck (Merit Retention) 
Florida Supreme Court Justice Barbara Lagoa (Merit Retention)
Fifth District Court of Appeal Judge Kerry I. Evander (Merit Retention)
Fifth District Court of Appeal Judge R. Rand Wallis (Merit Retention)
Fifth District Court of Appeal Judge John M. Harris (Merit Retention)
Fifth District Court of Appeal Judge Richard B. Orfinger (Merit Retention)
Fifth District Court of Appeal Judge Wendy W. Berger (Merit Retention)
Fifth District Court of Appeal Judge Jamie R. Grosshans (Merit Retention)
Fifth District Court of Appeal Judge Meridith Sasso (Merit Retention)
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 6
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 7
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 10
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 11
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 14
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 18
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 19
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 20
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 23
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 24
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 25
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 26
Seventh Judicial Circuit, Circuit Judge, Group 27
State Attorney
Public Defender


County:

Seventh Judicial Circuit, County Judge, Group 2
Clerk of Circuit Court & Comptroller
Property Appraiser
Sheriff
Tax Collector
Supervisor of Elections
Superintendent of Schools
Board of County Commission - District 1 
Board of County Commission - District 3
Board of County Commission - District 5
School Board - District 2
School Board - District 3
Soil and Water Conservation - District 2
Soil and Water Conservation - District 3
Soil and Water Conservation - District 4


City of Palatka:

City Commissioner, Group 1
City Commissioner, Group 3

Crescent City:

Mayor/City Commissioner
City Commissioner, Group 3
City Commissioner, Group 4

Town of Interlachen:

Mayor
Town Council (2 Positions Available)

Town of Pomona Park:

Mayor
Town Council - Seat 4
Town Council - Seat 5
Town Council - Seat 6

Town of Welaka:

Town Council (2 Positions Available)